1,5% podatku – jak wpłacić?

Okazuje się, że prawie połowa osób składających coroczne zeznania podatkowe, nie korzysta z możliwości przeznaczenia części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Może nie wszyscy wiedzą, że nie wiąże się to z ponoszeniem jakichkolwiek kosztów? Może to sprawa pośpiechu? Może niewiedzy jak to zrobić? Podpowiadamy, jak przekazać 1,5% podatku!

1,5% podatku – to tylko zaznaczenie

Warto wiedzieć, że od 2022 r. wypełniając coroczne zeznanie podatkowe, można przekazać nie 1, a 1,5% podatku na organizacje pożytku publicznego. To 1,5% podatku nie wiąże się dla podatnika z żadnym obciążeniem, to kwota, która trafiłaby do fiskusa.

Praktycznie, przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji społecznej, polega tylko na jej zaznaczeniu w deklaracji. Często przy komputerowym wypełnianiu PIT, pojawia się lista organizacji i wystarczy tytko wybrać jedną z nich. Dzięki temu zaznaczeniu uwzględniona kwota zostaje przekazania na rzecz wskazanej organizacji z budżetu państwa. Sami możemy decydować na czyją rzecz przeznaczamy nasz 1,5% podatku.

Dlaczego warto przekazać 1,5% podatku?

Bezsporną kwestią jest to, że warto przekazać 1,5% podatku, a to z kilku powodów:

  • przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego to zrobienie czegoś dobrego dla innych;

  • to nic nie kosztuje;

  • jest bardzo proste i nie zabiera czasu – to jedno zaznaczenie na składanej deklaracji PIT;

  • sami decydujemy jaką organizację chcemy wesprzeć;

  • to dobry przykład dla innych osób.

Obojętnie komu zechcesz przekazać swoje 1,5% podatku, to zawsze trafi on w ręce potrzebujących. Możesz wesprzeć np. organizację, która od kilkunastu lat pomaga chorym i osobom z niepełnosprawnościami: https://procent.rehabilitacjaopole.pl/. Jeśli chcesz pomóc zebrać środki na leki, artykuły medyczne, sprzęt ortopedyczny, operacje i zabiegi, niezbędne badania, a także sesje rehabilitacyjne, to zaznacz tę organizację w swoim podatkowym zeznaniu rocznym.

Czy jest coś wspanialszego niż pomoc komuś w powrocie do zdrowia i odzyskaniu sprawności?

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *